Wyświetlono tylko wiadomości z kluczem: Dydaktyka   Usuń klucz

Wycieczka: Mitsubishi Electric

14.05.2019 roku Studenci II i III roku Mechatroniki, wraz z opiekunami, dr Jolantą Dzik, dr inż. Lucjanem Kozielskim i mgr inż. Kamilem Feliksikiem, odwiedzili siedzibę Mitsubishi Electric w podkrakowskich Balicach.

Pracownicy firmy zaprezentowali centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0. Studenci zobaczyli m.in. roboty w niecodziennym wydaniu - „Threerobot” - stację z trzema przemysłowymi robotami ramieniowymi. Obejrzeli niezwykły pokaz będący połączniem tańca robotów, dźwięku oraz wizualizacji prezentowanej na monitorach, a następnie - gniazdo zbudowane z robotów i urządzeń skręcających długopisy, gdzie mogli wygrawerować dowolnie wymyślony przez siebie napis.

Showroom 4.0. w Mitsubishi Electric to najnowsze rozwiązania z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych i stanowiska demonstracyjne e-Factory łączące automatyzację z cyfryzacją, analizą danych oraz funkcjami produkcji personalizowanej.

Wycieczka: Johnson Electric Poland Sp. z o.o.

Dnia 9 kwietnia 2019 odbyła się wycieczka studentów III roku specjalizacji Komputerowe wspomaganie w budowie i eksploatacji maszyn, do firmy Johnson Electric Poland Sp. z o.o. Oddział w Polsce. Wycieczka była tematycznie związana z modułem Projektowanie i badanie układów mechatronicznych i w ramach zajęć z tego przedmiotu została zorganizowana. Johnson Electric to jedna z najnowocześniejszych firm wytwarzających podzespoły elektryczne oraz wyspecjalizowane i zaawansowane technologicznie linie produkcyjne. Firma zajmuje się cyklem produkcyjnym począwszy od zaprojektowania wyrobu przez kompletację komponentów i montaż, aż po testowanie. Do organizacji wycieczki przyczynili się: ze strony firmy Pani Magdalena Ogrodowczyk, a z ramienia uczelni dr Marek Bara. O pracy na stanowiskach roboczych w hali produkcyjnej opowiadał Pan Michał Bijan, któremu serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszych studentów oraz przekazanie im cennych informacji na temat pracy w firmie Johnson Electric.

Wycieczka: Yamazaki Mazak 2018

Dnia 5 grudnia 2018 odbyła się wycieczka studentów III roku specjalizacji Komputerowe wspomaganie w budowie i eksploatacji maszyn, do firmy Yamazaki Mazak Central Europe Sp. z o.o. Oddział w Polsce, światowego lidera w produkcji obrabiarek.

Wycieczka była tematycznie związana z modułem Komputerowo wspomagane wytwarzanie części maszyn (CAM) i w ramach zajęć z tego przedmiotu została zorganizowana. Studenci zapoznali się z historią i strukturą zakładu, poznali maszyny produkowane w firmie Yamazaki Mazak oraz procedurę programowania jednej z maszyn, a także przebieg procesu obróbki materiału.

Wycieczka: Roca 2018

27 listopada 2018 odbyła się po raz kolejny wycieczka technologiczna studentów II roku Mechatroniki wraz z opiekunką - dr hab. Beatą Wodecką-Duś, do gliwickiej fabryki ceramiki sanitarnej Roca Polska sp. z o.o.

Wycieczka: Roca

W dniu 5 grudnia 2017 r., po raz kolejny, studenci wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce technologicznej do gliwickiej fabryki Roca Polska sp. z o.o. Organizator wycieczki ze strony Firmy Pan Piotr Maryniak - specjalista ds. rekrutacji i analiz, przedstawił prezentację historii firmy, jej pozycję na świecie i w Polsce oraz oprowadził studentów po zakładzie. Studenci poznali proces technologiczny wytwarzania ceramiki sanitarnej.

Spotkanie Rady Programowej dla kierunku Mechatronika

W dniu 24 listopada 2017 w siedzibie Instytutu Technologii i Mechatroniki przy ulicy Żytniej 12 odbyło się spotkanie Rady Programowej dla kierunku Mechatronika. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firmy Johnson Electric: Dyrektor ds. Zarządzania Strategicznego i Industrializacji Procesów dla IPG Europa Pan mgr inż. Michał Bijan, specjalista HR Pani mgr Magdalena Ogrodowczyk, przedstawiciel i właściciel Firmy Adaco Pan mgr Adam Feliksik oraz przedstawiciele Instytutu Technologii i Mechatroniki: Dyrektor Instytutu dr hab. Dariusz Bochenek, Zastępca Dyrektora Instytutu ds. Dydaktycznych dr Joanna Korzekwa, Prodziekan ds. Dydaktycznych oraz Kierownik Zakładu Elektroceramiki i Mikromechatroniki dr hab. Małgorzata Adamczyk-Habrajska, Kierownik Zakładu Technologii Warstw Powierzchniowych dr hab. Władysław Skoneczny, Przewodniczący Kierunkowego Zespołu ds. Zapewniania Jakości Kształcenia dr Tomasz Kmita, Koordynator Praktyk Zawodowych dr Marek Bara.

Głównym celem spotkania było przedstawienie i omówienie propozycji wspólnych tematów prac dyplomowych dla studentów kierunku Mechatronika, realizowanych we współpracy uczelni z przemysłem, a także podsumowanie praktyk zawodowych. W trakcie spotkania Rady Programowej przekazane zostały również informacje dotyczące wprowadzonych zmian w siatce studiów I stopnia na kierunku Mechatronika.

Wycieczka: Bitron

W dniach 12 i 19 maja 2017 odbyły się wycieczki studentów II i III roku do firmy Bitron w Sosnowcu.

Bitron to zintegrowane, najnowocześniejsze centrum tworzenia elektroniki w Turynie oraz wyspecjalizowane i zaawansowane technologicznie linie produkcyjne w Sosnowcu. Firma zajmuje się cyklem produkcyjnym począwszy od zaprojektowania wyrobu przez kompletację komponentów i montaż elektroniczny, aż po testowanie i zagadnienia logistyczne.

Do organizacji wycieczki przyczynili się: ze strony firmy Pani Anna Kroczek, a z ramienia uczelni dr Marek Bara oraz nasza studentka mgr Diana Szalbot.

Przed oprowadzeniem po hali studenci zostali wyposażeni w specjalne ubranie i obuwie ochronne oraz przeszli szkolenie BHP na terenie firmy. O pracy na stanowiskach roboczych w hali produkcyjnej opowiadał Pan Piotr Bizior, któremu serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszych studentów oraz przekazanie im cennych informacji na temat pracy w firmie Bitron.

Wycieczka: Roca

Roca

W dniu 12 grudnia 2016 r. studenci II roku Mechatroniki 1 st., z opiekunami Panią dr Beatą Wodecką-Duś oraz dr Ewą Ćwikiel, wzięli udział w wycieczce technologicznej do fabryki Roca Polska Sp. z o.o. Mieści się ona w Gliwicach i jest jedną z 72 fabryk na świecie tej marki, a ich produkty można znaleźć na czterech kontynentach i w 135 krajach.

Całość zaczęła się od prezentacji multimedialnej, na której została przedstawiona historia firmy Roca, pozycja firmy na świecie i w Polsce oraz pokaz szerokiej gamy wyrobów. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie hali produkcyjnej zarówno w starej, jak i nowej część fabryki po rozbudowie. Studenci zobaczyli oraz zapoznali się z całym cyklem produkcyjnym ceramiki sanitarnej od magazynu surowców, poprzez mielenie, formowanie, spiekanie, szkliwienie, na kontroli jakości kończąc. Następnie nasza grupa miała możliwość obejrzenia ekspozycji z szeroką gamą produktów.

Możliwość zobaczenia rzeczywistego procesu produkcyjnego w jednej z najnowocześniejszych fabryk ceramiki sanitarnej było cennym uzupełnieniem wiadomości teoretycznych będących przedmiotem wykładu i ćwiczeń laboratoryjnych z Inżynierii Wytwarzania.

Wycieczka: Huta Szkła Zawiercie

Huta Szkła Zawiercie

W dniu 14 listopada 2016 r. studenci II roku Mechatroniki 1 st., z opiekunem Panią dr Beatą Wodecką-Duś w ramach przedmiotu Inżynieria Wytwarzania, uczestniczyli w wycieczce technologicznej do Huty Szkła Zawiercie. W trakcie zwiedzania zakładu studenci przyglądali się procesowi wytwarzania szkła, mogli zgłębić tajniki topienia, formowania oraz zdobienia i polerowania szkła. Zobaczyli również narzędzia, jakie stosowane są przy ręcznym formowaniu (dmuchaniu) wyrobów kryształowych oraz automatyczną linię formowania szklanek i kieliszków. Mogli również zapoznać się z procesem ręcznego zdobienia wyrobów kryształowych oraz pracy automatu zdobniczego. Odwiedzili też ekspozycję muzealną przedstawiającą wzornictwo minionych lat.

System Zapewniania Jakości Kształcenia

W dniu 3 czerwca 2016 r. (w piątek) od godziny 1130 do ok. 1300 odbędzie się spotkanie, dyskusja, seminarium nt. funkcjonowania wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia (poprowadzi je między innymi dr hab. Alfred Czogała).

Spotkanie odbędzie się w Sosnowcu przy ul. Żytniej 12 w sali nr 48.

Obecność obowiązkowa.

© 2015 ITiM SK