Wyświetlono tylko wiadomości z kluczem: Student Usuń klucz
Zaproszenie na wykład
Zaproszenie dla Studentów i Pracowników
na wykład dr Vladimira Bulej
z Uniwersytetu w Żylinie
w wybranym przez słuchaczy temacie:
Mobile robotics - navigation of mobile robots
lub
Robots and mechanisms with unconventional kinematic structure
na wykład dr Vladimira Bulej
z Uniwersytetu w Żylinie
w wybranym przez słuchaczy temacie:
Mobile robotics - navigation of mobile robots
lub
Robots and mechanisms with unconventional kinematic structure
Miejsce i data: ul. Żytnia 12, Sala 26, piątek 18.05.2018, godzina 11:00
(Wykład odbywać się będzie w ramach program Erasmus+ Staff mobility for teaching).
10 Chorzowski Festiwal Nauki

10 Chorzowski Festiwal Nauki
W dniach 12 – 16 marca 2018 odbył się X Chorzowski Festiwal Nauki. „Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość” to temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu, którego celem była popularyzacja nauki, promocja najważniejszych osiągnięć technicznych, jak również rozbudzenie zainteresowań kulturą, sztuką i nauką.

15 marca 2018 roku Studenci kierunku Mechatronika wzięli udział w spotkaniach z Nauką i Techniką, podczas których zaprezentowali swoje osiągnięcia naukowe, a także wzięli czynny udział w przedstawieniu oferty edukacyjnej kierunku. Panowie: Artur Ostafin, Dominik Wrześniewski, Bartosz Sitek, Robert Chlebowski i Piotr Kyrcz, pod czujnym okiem opiekuna dr Jolanty Dzik, przedstawili swoje dyplomowe: model automatycznej bramy przesuwnej wraz z oprogramowaniem sterującym, model wielopoziomowego zautomatyzowanego parkingu podziemnego oraz manipulator kartezjański.

Bogaty program Festiwalu, zgodnie z tematem przewodnim, pokazał uczestnikom rolę, jaką odgrywają dokonania naszych poprzedników oraz ich wpływ na przyszłość ludzkości.
Projekt: Kariera zaczyna się na Uczelni
Dnia 24 kwietnia 2018 o godz. 14:30 w Instytucie Technologii i Mechatroniki, ul. Żytnia 10, sala 408 odbędzie się spotkanie fokusowe nauczycieli akademickich ze studentami, którzy wzięli udział w realizacji projektu Kariera zaczyna się na Uczelni – I grupa testowa. Środki na realizację pomysłu pozyskano z projektu „Czas na Staż – granty dla innowatorów społecznych oferujących nowe rozwiązania praktycznej nauki zawodu w przejściu z edukacji do pracy” – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój. Ideą spotkania będzie wywiad grupowy, podczas którego będziemy analizować pierwszy, zakończony etap testowania naszego pomysłu.

Projekt: Kariera zaczyna się na Uczelni
Dnia 9 marca 2018 o godz. 15:30 w Instytucie Technologii i Mechatroniki, ul. Żytnia 10, sala 408 odbędzie się spotkanie wstępne nauczycieli akademickich ze studentami, którzy wezmą udział w realizacji projektu Kariera zaczyna się na Uczelni. Środki na realizację pomysłu pozyskano z projektu „Czas na Staż – granty dla innowatorów społecznych oferujących nowe rozwiązania praktycznej nauki zawodu w przejściu z edukacji do pracy” – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój. Tematem spotkania będzie omówienie idei projektu oraz warunków uczestnictwa w projekcie.

Spotkanie z przedstawicielami firmy Johnson Electric
Dnia 16 lutego 2018 w Instytucie Technologii i Mechatroniki, ul. Żytnia 10, sala 408 odbędzie się spotkanie z przedstawicielami firmy Johnson Electric. Tematem spotkania będą rozmowy na temat problemu tranzycji z uczelni do lokalnych przedsiębiorstw oraz zakresu szkoleń odbywających się w ramach projektu Kariera zaczyna się na Uczelni. Środki na realizację szkoleń pozyskano z projektu „Czas na Staż – granty dla innowatorów społecznych oferujących nowe rozwiązania praktycznej nauki zawodu w przejściu z edukacji do pracy” – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój.

Śląski Festiwal Nauki 2017
INO SCIENCE, ŻODYN FICTION

Uniwersytet Śląski już po raz drugi był współorganizatorem największego wydarzenia popularno-naukowego na Śląsku, które powstało przy współpracy z Politechniką Śląską, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Akademią Sztuk Pięknych oraz Miastem Katowice. Wśród patronów honorowych imprezy byli m.in.: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prezes Polskiej Akademii Nauk.

Celem Festiwalu było przedstawienie całej społeczności regionu śląsko-zagłębiowskiego, że nauką można się bawić.


Festiwal trwał trzy dni. W pierwszym dniu – 30 listopada spotkaliśmy się w Teatrze Śląskim. Drugiego i trzeciego dnia festiwalu, który odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, zaprezentowano ponad 200 stanowisk wystawowych, które przybliżyły działalność naukową sześciu obszarów wiedzy: nauk humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, technicznych, medycznych oraz sztuki. Oprócz tego dla odwiedzających festiwal organizatorzy przygotowali ponad 100 wykładów wygłoszonych przez znanych naukowców i ekspertów z różnych dziedzin wiedzy, niezliczoną ilość pokazów, warsztatów i eksperymentów popularyzujących naukę.

Na Śląskim Festiwalu Nauki nie zabrakło silnej grupy studentów z Instytutu Technologii i Mechatroniki, którzy udowodnili, że nauka może być zabawą. Panowie: Artur Ostafin, Dominik Wrześniewski, Robert Chlebowski, Bartosz Sitek, Piotr Kyrcz, Jan Ziaja i Łukasz Ciepły - przedstawili w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego zawansowane prace inżynierskie studentów kierunku Mechatronika.


Wycieczka: Roca

W dniu 5 grudnia 2017 r., po raz kolejny, studenci wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce technologicznej do gliwickiej fabryki Roca Polska sp. z o.o. Organizator wycieczki ze strony Firmy Pan Piotr Maryniak - specjalista ds. rekrutacji i analiz, przedstawił prezentację historii firmy, jej pozycję na świecie i w Polsce oraz oprowadził studentów po zakładzie. Studenci poznali proces technologiczny wytwarzania ceramiki sanitarnej.


Wycieczka: Bitron
W dniach 12 i 19 maja 2017 odbyły się wycieczki studentów II i III roku do firmy Bitron w Sosnowcu.
Bitron to zintegrowane, najnowocześniejsze centrum tworzenia elektroniki w Turynie oraz wyspecjalizowane i zaawansowane technologicznie linie produkcyjne w Sosnowcu. Firma zajmuje się cyklem produkcyjnym począwszy od zaprojektowania wyrobu przez kompletację komponentów i montaż elektroniczny, aż po testowanie i zagadnienia logistyczne.

Do organizacji wycieczki przyczynili się: ze strony firmy Pani Anna Kroczek, a z ramienia uczelni dr Marek Bara oraz nasza studentka mgr Diana Szalbot.
Przed oprowadzeniem po hali studenci zostali wyposażeni w specjalne ubranie i obuwie ochronne oraz przeszli szkolenie BHP na terenie firmy. O pracy na stanowiskach roboczych w hali produkcyjnej opowiadał Pan Piotr Bizior, któremu serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszych studentów oraz przekazanie im cennych informacji na temat pracy w firmie Bitron.
13 Śląski Studencki Festiwal Nauki
W dniach od 9 do 11 maja 2017 roku odbył się 13 Śląski Studencki Festiwal Nauki. Festiwal organizowany był przez studentów pięciu śląskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych oraz Wyższej Szkoły Ochrony Pracy. Celem Festiwalu była integracja środowiska naukowego, jak również promocja nauki, techniki i sztuki.
11 maja 2017 r. na Rynku w Katowicach w ramach 13 Jarmarku Wiedzy Członkowie Koła Mikromechatroników – pod okiem opiekuna dr Jolanty Dzik – prezentowali swoje dokonania naukowe i pasje.
Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na Jarmark Wiedzy i zainteresowanie naszym stoiskiem. Do zobaczenia za rok!
9 Chorzowski Festiwal Nauki

IX Chorzowski Festiwal Nauki
Studenci z Koła Naukowego Mikromechatroników działającego przy Instytucie Technologii i Mechatroniki w dniu 28 marca 2017 roku wzięli udział w spotkaniach z Nauką i Techniką, organizowanych podczas IX Chorzowskiego Festiwalu Nauki. W ramach festiwalu odbyły się m. in. warsztaty dziennikarskie, matematyczne, chemiczne, pokaz urządzeń i modeli oraz zajęcia w Parku Śląskim.

Festiwal skierowany był do osób zainteresowanych osiągnięciami naukowymi i technicznymi. Studenci kierunku Mechatronika wykazali się inicjatywą godną pochwały i zaprezentowali swoje osiągnięcia naukowe, a także wzięli czynny udział w przedstawieniu oferty edukacyjnej kierunku. Członkowie Koła Naukowego Mikromechatroników Panowie: Wojciech Woźniak, Krzysztof Piórkowski, Jakub Socha, Adrian Widz i Krzysztof Kowalczyk, pod czujnym okiem opiekuna koła Pani dr Jolanty Dzik, przedstawili prace dyplomowe naszych absolwentów: model automatycznej bramy przesuwnej wraz z oprogramowaniem sterującym oraz model wielopoziomowego zautomatyzowanego parkingu podziemnego.
Dr inż. Lucjan Kozielski i dr Przemysław Niemiec przedstawili prezentacje na temat podstaw współczesnej robotyki i nowoczesnych materiałów ceramicznych dla mikromechatroniki.
Mamy nadzieje, że popularyzacja nauki i zagadnień technicznych przyczyni się do zwiększenia zainteresowania młodzieży kształceniem na kierunkach Mechatronika w Uniwersytecie Śląskim.

Dyrekcja Instytutu Technologii i Mechatroniki składa serdeczne podziękowania dla zaangażowanych Pracowników, a szczególnie dla studentów Studenckiego Koła Mikromechatroników za czynny udział i promowanie kierunku Mechatronika.
Słowa kluczowe
- Wszystkie
- Student (28)
- Instytut (22)
- Szkoły (17)
- ERASMUS+ (13)
- Konkurs (11)
- Dydaktyka (10)
- Rada Instytutu (10)
- Wycieczka (8)
- Przemysł (8)
- Życzenia (7)
- Pracownik (7)
- USNET (7)
- Nauka (6)
- Seminarium (6)
- Konferencje (5)
- Kursy (4)
- Wykład (4)
- Wybory (3)
- Uniwersytet (3)
- Współpraca (3)
- Staż (3)
- E-Learning (3)
- KNM (2)
- Plan (2)
- ZTWP (2)
- PTT (2)
- Wydział (2)
- Książka (1)
- NCBiR (1)
- Sprawy socjalne (1)
- Patronat (1)
- Absolwent (1)
- Koncert (1)
- Dni otwarte (1)
- Umowa (1)
- Projekt (1)
- Bazy danych (1)
- Biuro Karier (1)
- Granty (1)
- Warsztaty (1)
- Doktoraty (1)
- Koło Naukowe (1)
- Imprezy (1)
- Inauguracja (1)
- Umowy (1)
- Bibliografia (1)
- Festiwal (1)
- Szkolenia (1)
- Patenty (1)