Wyświetlono tylko wiadomości z kluczem: Student   Usuń klucz

13 Śląski Studencki Festiwal Nauki

W dniach od 9 do 11 maja 2017 roku odbył się 13 Śląski Studencki Festiwal Nauki. Festiwal organizowany był przez studentów pięciu śląskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych oraz Wyższej Szkoły Ochrony Pracy. Celem Festiwalu była integracja środowiska naukowego, jak również promocja nauki, techniki i sztuki.

11 maja 2017 r. na Rynku w Katowicach w ramach 13 Jarmarku Wiedzy Członkowie Koła Mikromechatroników – pod okiem opiekuna dr Jolanty Dzik – prezentowali swoje dokonania naukowe i pasje.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na Jarmark Wiedzy i zainteresowanie naszym stoiskiem. Do zobaczenia za rok!

9 Chorzowski Festiwal Nauki

IX Chorzowski Festiwal Nauki

Studenci z Koła Naukowego Mikromechatroników działającego przy Instytucie Technologii i Mechatroniki w dniu 28 marca 2017 roku wzięli udział w spotkaniach z Nauką i Techniką, organizowanych podczas IX Chorzowskiego Festiwalu Nauki. W ramach festiwalu odbyły się m. in. warsztaty dziennikarskie, matematyczne, chemiczne, pokaz urządzeń i modeli oraz zajęcia w Parku Śląskim.

Festiwal skierowany był do osób zainteresowanych osiągnięciami naukowymi i technicznymi. Studenci kierunku Mechatronika wykazali się inicjatywą godną pochwały i zaprezentowali swoje osiągnięcia naukowe, a także wzięli czynny udział w przedstawieniu oferty edukacyjnej kierunku. Członkowie Koła Naukowego Mikromechatroników Panowie: Wojciech Woźniak, Krzysztof Piórkowski, Jakub Socha, Adrian Widz i Krzysztof Kowalczyk, pod czujnym okiem opiekuna koła Pani dr Jolanty Dzik, przedstawili prace dyplomowe naszych absolwentów: model automatycznej bramy przesuwnej wraz z oprogramowaniem sterującym oraz model wielopoziomowego zautomatyzowanego parkingu podziemnego.

Dr inż. Lucjan Kozielski i dr Przemysław Niemiec przedstawili prezentacje na temat podstaw współczesnej robotyki i nowoczesnych materiałów ceramicznych dla mikromechatroniki.

Mamy nadzieje, że popularyzacja nauki i zagadnień technicznych przyczyni się do zwiększenia zainteresowania młodzieży kształceniem na kierunkach Mechatronika w Uniwersytecie Śląskim.

Dyrekcja Instytutu Technologii i Mechatroniki składa serdeczne podziękowania dla zaangażowanych Pracowników, a szczególnie dla studentów Studenckiego Koła Mikromechatroników za czynny udział i promowanie kierunku Mechatronika.

Mechatronika 2 stopień

2017.03.29, JK

Uwaga

Rusza drugi stopień Mechatroniki.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 3 kwietnia 2017 - Żytnia 12 - Sala 41.

Obecność obowiązkowa związana z wyborem specjalności.

Spotkanie: Johnson Electric

W dniu 10 marca 2017r. w siedzibie Instytutu Technologii i Mechatroniki odbyło się spotkanie studentów II i III roku kierunku Mechatroniki z przedstawicielami firmy Johnson Electric.

Dyrektor ds. Zarządzania Strategicznego i Industrializacji Procesów dla IPG Europa Pan mgr inż. Michał Bijan przedstawił możliwości zawodowego rozwoju dla studentów kierunku Mechatronika, które oferuje firma Johnson Electric. Oferta skierowana do studentów jest wynikiem rozszerzającej się współpracy firmy Johnson Electric z Instytutem Technologii i Mechatroniki w ramach podpisanej umowy partnerskiej.

Działania podejmowane w ramach współpracy dążą do wprowadzenia nowatorskiego rozwiązania synergicznego połączenia zdobytej wiedzy inżynierskiej na uczelni z jej praktycznym wykorzystaniem w pracy zawodowej, które miałoby polegać na umożliwieniu bezpośredniego kontaktu studentom kierunku Mechatronika z przemysłem reprezentowanym przez firmę Johnson Electric, już od początku cyklu nauczania.

Dyrekcja Instytutu składa serdeczne podziękowania Dyrektorowi ds. Zarządzania Strategicznego i Industrializacji Procesów dla IPG Europa Panu mgr inż. Michałowi Bijan oraz Pani Magdalenie Ogrodowczyk, Panu Markowi Barze i Pani Jolancie Dzik za zaangażowanie w rozwój współpracy pomiędzy Firmą Johnson Electric i Instytutem Technologii i Mechatroniki, studentom zaś życzy owocnego współdziałania i wszechstronnego rozwoju osobistego!

Wycieczka: Roca

Roca

W dniu 12 grudnia 2016 r. studenci II roku Mechatroniki 1 st., z opiekunami Panią dr Beatą Wodecką-Duś oraz dr Ewą Ćwikiel, wzięli udział w wycieczce technologicznej do fabryki Roca Polska Sp. z o.o. Mieści się ona w Gliwicach i jest jedną z 72 fabryk na świecie tej marki, a ich produkty można znaleźć na czterech kontynentach i w 135 krajach.

Całość zaczęła się od prezentacji multimedialnej, na której została przedstawiona historia firmy Roca, pozycja firmy na świecie i w Polsce oraz pokaz szerokiej gamy wyrobów. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie hali produkcyjnej zarówno w starej, jak i nowej część fabryki po rozbudowie. Studenci zobaczyli oraz zapoznali się z całym cyklem produkcyjnym ceramiki sanitarnej od magazynu surowców, poprzez mielenie, formowanie, spiekanie, szkliwienie, na kontroli jakości kończąc. Następnie nasza grupa miała możliwość obejrzenia ekspozycji z szeroką gamą produktów.

Możliwość zobaczenia rzeczywistego procesu produkcyjnego w jednej z najnowocześniejszych fabryk ceramiki sanitarnej było cennym uzupełnieniem wiadomości teoretycznych będących przedmiotem wykładu i ćwiczeń laboratoryjnych z Inżynierii Wytwarzania.

Robot Studio Challenge 2017

Robot Studio Challenge 2017

ABB ogłasza konkurs na najlepszą pracę dyplomową zrobioną w RobotStudio (budowa stanowiska montażowego przy użyciu conajmniej 6 robotów).

Wycieczka: Huta Szkła Zawiercie

Huta Szkła Zawiercie

W dniu 14 listopada 2016 r. studenci II roku Mechatroniki 1 st., z opiekunem Panią dr Beatą Wodecką-Duś w ramach przedmiotu Inżynieria Wytwarzania, uczestniczyli w wycieczce technologicznej do Huty Szkła Zawiercie. W trakcie zwiedzania zakładu studenci przyglądali się procesowi wytwarzania szkła, mogli zgłębić tajniki topienia, formowania oraz zdobienia i polerowania szkła. Zobaczyli również narzędzia, jakie stosowane są przy ręcznym formowaniu (dmuchaniu) wyrobów kryształowych oraz automatyczną linię formowania szklanek i kieliszków. Mogli również zapoznać się z procesem ręcznego zdobienia wyrobów kryształowych oraz pracy automatu zdobniczego. Odwiedzili też ekspozycję muzealną przedstawiającą wzornictwo minionych lat.

Internetowe Rewolucje Google

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywą Internetowe Rewolucje Google.

Internetowe Rewolucje to przede wszystkim dostępny dla wszystkich darmowy kurs online. W trakcie 89 lekcji, podzielonych na 23 tematy, studenci zyskują praktyczne umiejętności od ekspertów z branży marketingu internetowego. Każdy z tematów omówiony jest w kilku filmach wprowadzających i rozwijających dane zagadnienie. Łącznie to prawie 8 godzin materiałów wideo.

Po ukończeniu wszystkich lekcji na studentów czeka certyfikat od Google i IAB Europe potwierdzający zdobyte umiejętności i stanowiący cenny dodatek do CV na początek kariery. Dla najbardziej zaangażowanych zaplanowano w wakacje program mentoringowy. Naukę można rozpocząć na platformie pod adresem:

Konferencja NIDays 2015

Dnia 13 października br. w Warszawie odbyła się największa konferencja National Instruments (producent LabView) z wieloma ścieżkami tematycznymi dla inżynierów, naukowców oraz nauczycieli akademickich. Głównym celem konferencji było przedstawienie najnowszych technologii i trendów w dziedzinie pomiarów, zautomatyzowanych testów, wbudowanych systemów kontrolno-pomiarowych.

W konferencji wzięli udział członkowie Koła Mikromechatroników: Kamil Feliksik, Paweł Kwapik i Piotr Cieśla, wraz z opiekunem dr Jolantą Dzik. Uczestniczyli oni m.in. w warsztatach LabView, podczas których mogli w praktyce dowiedzieć się jak w prosty sposób przeprowadzić akwizycję i przetworzyć dane zebrane z różnego rodzaju sensorów takich jak: tensometry, termopary, ogniwa słoneczne itp. Poznali najnowsze trendy w sposobach programowania stacji testujących parametry mechaniczne, a także nauczyli się wyznaczać bilans energetyczny robotów przemysłowych FANUC. Wysłuchali również prezentacji ekspertów poruszających tematy z dziedzin takich jak: przemysł motoryzacyjny, maszyny wielkogabarytowe, oraz przemysłowy Internet Rzeczy.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery (19-23 października br.) przygotowało szereg inicjatyw wspierających rozwój zawodowy. Wszystkie wydarzenia dedykowane są Studentom i Absolwentom Uniwersytetu Śląskiego.

Ogólne .

Ogólnopolski Tydzień Kariery to coroczne wydarzenie, którego celem jest wspieranie w rozwoju kariery oraz promocja inicjatyw związanych z doradztwem zawodowym.

Adresatami OTK są wszystkie osoby, które chcą skorzystać z profesjonalnego wsparcia oraz dobrych rad w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy czy kariery.

Poniedziałek:
Podczas spotkania można uzyskać wiedzę na temat tego, jakie metody poszukiwania pracy są najefektywniejsze, a na jakie nie warto tracić czasu, gdzie można znaleźć najlepsze oferty, jak wykorzystać media społecznościowe w poszukiwaniu pracy i praktyk, jak efektywnie korzystać z serwisu biurokarier.edu.pl.

Wtorek: „Jak wyjść zwycięsko z rozmowy kwalifikacyjnej”.
Podczas szkolenia studenci i absolwenci dowiedzą się jak Biuro Karier pomaga stawiać pierwsze kroki w karierze zawodowej. Dla wszystkich studentów - szczególnie tych studiujących w Sosnowcu, zorganizowano stoisko w Instytucie Informatyki, na którym będzie można skonsultować dokumenty aplikacyjne, dowiedzieć się o wszystkich wydarzeniach, które Biuro Karier planuje w najbliższym czasie, porozmawiać z coachem kariery oraz zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, praktyk i staży.

Środa:
Targi Jobs Spot to możliwość zorientowania się ofertach pracy, praktyk i staży przygotowanych przez pracodawców, a także zadania im wszelkich pytań związanych z karierą w ich firmach. To także skorzystania z porad specjalistów w CV Point, którzy doradzą, jak sprawić, aby dokumenty kwalifikacyjne były nie tylko rzeczowe, ale przede wszystkim skuteczne.

Czwartek:
W trakcie tego wydarzenia doradca w Biurze Karier przygotuje zestaw testów psychozawodowych, które ułatwią określenie mocnych stron, preferencji i predyspozycji zawodowych oraz skłonią do refleksji na temat własnych możliwości.

Piątek:
Głównym celem cyklu jest umożliwienie studentom bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorcami, którzy są jednocześnie pasjonatami i ekspertami w swoich dziedzinach. Każdy z nich prowadzi swój własny biznes i jest wieloletnim praktykiem.”

© 2015 ITiM