XIX edycja Konkursu Wiedzy Technicznej

2015.03.16, JI

Dnia 18 marca 2015 r. o godz. 900 w budynku Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ w Sosnowcu przy ul. Żytniej 12 rozpocznie się uczelniany etap XIX Konkursu Wiedzy Technicznej.

W tegorocznym uczelnianym etapie konkursu weźmie udział 90 uczniów z 31 szkół ponadgimnazjalnych z 14 miast województwa śląskiego i z 1 szkoły z województwa małopolskiego, tj. z Olkusza. Celem Konkursu jest zainteresowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych szeroko rozumianą techniką i promowanie wśród młodego pokolenia Polaków korzyści płynących z wyboru przedmiotów ścisłych na egzaminach maturalnych. „Wierzę w to, że młodzież przygotowując się do rozwiązywania konkursowych zadań będzie doskonaliła swe umiejętności dostrzegania, obserwowania i analizowania zjawisk otaczającego nas świata a wszechobecna technika nie będzie miała dla nich żadnych tajemnic” - mówi pomysłodawca konkursu prof. dr hab. Jan Ilczuk.

Konkurs Wiedzy Technicznej to również doskonała możliwość dotarcia do uczniów stojących przed wyborem przyszłego kierunku studiów i zapoznania ich z bogatą ofertą edukacyjną Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach oraz innych wydziałów Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. dr hab. Jan Ilczuk i jego współpracownicy, jak co roku, przygotowali zadania konkursowe w formie testów, wśród których królować będą pytania z matematyki, fizyki, informatyki i przedmiotów ogólnotechnicznych. Konkurs tradycyjnie podzielony jest na dwa etapy. Etap pierwszy, który odbywał się na terenie szkół, miał za zadanie wyłonienie 3 osobowej reprezentacji danej placówki. Właśnie ci uczniowie przystąpią w dniu 18 marca br. do rozwiązywania zadań konkursowymi.

Patronat nad XIX Konkursem Wiedzy Technicznej objęli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz Prezydenci Zagłębiowskich Miast – Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Będzina - Łukasz Komoniewski i Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. Konkurs wspiera również Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego - Mieczysław T. Koczkowski i członkowie Komisji Bezpieczeństwa Biznesu przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach oraz mgr Robert Ruta - Dyrektor Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua w Katowicach.

Uczestnikom Konkursu życzymy satysfakcji z podejmowanych działań, powodzenia w rozwiązywaniu konkursowych zagadnień oraz wielu sukcesów w dalszej drodze ku wiedzy – zdobywajcie ją z pasją!